30.7.2018

MP#42: Osnova je finančna urejenost in disciplina

Eden mojih najpomembnejših principov je, da lahko zapravim le toliko, kolikor imam. Povsem enako velja tudi za NOGOMETNO ŠOLO BRAVO. Klubi v Sloveniji so bili še pred leti vsi enako organizirani kot društva po pogojih in pravilih, ki jih opredeljuje zakon o športu.

Ko je evropska nogometna zveza UEFA predpisala obvezno licenciranje za klube, so se začele tudi na finančnem področju spreminjati zadeve. Če so klubi, ki so zašli v finančne probleme včasih brez težav obdržali tekmovalne pravice, tudi če so “potihoma” mimo oči javnosti in nekaznovano menjali pravni status, to danes ni več mogoče.

Klub, ki danes ne dobi licence, se more preseliti v ustrezno nižjo ligo. To se je med drugim že zgodilo Olimpiji, Muri in nazadnje tudi Kopru. Urejene finance so v evropskem nogometu postale nujnost.  Drugi velik premik na tem področju se je v Sloveniji zgodil, ko je NZS uspelo uveljaviti svoj zakon o povezanih pravnih osebah in na ta malce nenavaden način omogočiti hibrid simbioze sodelovanja društvene in privatne iniciative.

To nikakor ne pomeni privatizacije nogometnih klubov, pač pa jim zgolj odpira možnost, da po zakonu o gospodarskih družbah ustanovijo povezano pravno osebo in z medsebojno pogodbo nanjo prenesejo dogovorjen del medsebojnega sodelovanja. Tako kot na vseh novih področjih, se tak način šele uveljavlja, vsak klub pa se samostojno odloča kakšno pot organizacije si bo izbral. Tako imamo med klubi PLTS in klubi 2. SML še vedno klube, ki funkcionirajo zgolj kot društvo, ali tudi takšne, ki so izbrali drugo pot in so ustanovili povezano pravno osebo.

Prav veliko izkušenj na tem področju niti še nimamo in zaenkrat je še težko oceniti, kateri model je perspektivno zanimivejši.  Moja pot je specifična in je nikakor ne želim postaviti za primer, po katerem bi se lahko zgledovali drugi. Sem namreč edini, ki sem ustanovil povsem nov klub in sem bil tudi edini odgovoren za njegovo financiranje in razvoj. Ko je bilo že jasno, da se bomo uvrstili v 2. SNL, sem zboru članov predlagal spremembo statuta, ki nam je omogočil ustanovitev povezane pravne osebe. Ker so to vsi člani to usmeritev brez glasu proti soglasno podprli, smo to kasneje tudi realizirali.

Seveda takšna spremenjena oblika organiziranosti razen večjih stroškov sama po sebi ničesar ne omogoča. Je pa lažje opredeliti same vsebinske programe in cilje s finančno odgovornostjo zanje. Proračuni obeh poslovnih subjektov, če so natančno planirani, so v vsakem trenutku bolj pregledni in transparentni. Seveda enako to velja tudi za klub, ki je še vedno organiziran zgolj po zakonu o društvih. Toda lastniki deležev v povezani pravni osebi imajo večje možnosti delovanja, ki jih nudi zakon o gospodarskih družbah.

Seveda je zelo pomemben tudi večji motiv, ki ha imajo lahko lastniki, seveda pod pogojem, da jim medsebojni odnosi omogočajo razvoj podjetništva. 

Po drugi strani pa je taka možnost, ki sama po sebi prav nič ne pomeni, še vedno veliko tveganje za vsakega, ki tako pot izbere. Ampak ali ni tako ves čas v življenju?

Je pa finančna urejenost in disciplina ne glede na pravno urejenost temelj vsakega projekta. Tega se v NK Bravo in v našem projektu nogometne šole Bravo zavedeno in zato na tem temelju tudi pazljivo gradimo naše odločitve in prihodnost. Zato sploh ni pomembno kaj si želimo, temveč ali to zmoremo.

Darko Klarič  
častni predsednik NK Bravo  

Prihodnjič: Celotna deseterica klubov si zasluži PLTS

TUKAJ najdete vse zapise z rubrike MOJ POGLED.

SPONZORJI

BRAVO MALČKI, KUL NAVIJAČ, BRAVO NOGOMETNA IZKUŠNJA

SPONZORJI IN PODPORNIKI