26.3.2010

Po poti Jarenine in Fernanda Torresa?

Preberite tudi: Tomaž Petrovič pred finalno tekmo s Koprom

Jarenina, majhen kraj v severovzhodni Sloveniji, tik ob slovensko-avstrijski meji, je leta 1997 šokirala Slovenijo in kasneje tudi Evropo. »V Mariboru smo premagali takratni Elan iz Novega mesta in se tako uvrstili v evropski del tekmovanja, ki je bil tisto leto v Münchnu,« je povedal Krajnc. Nogometaši Jarenine so tam dosegli nesluten uspeh – v konkurenci najboljših ekip iz cele Evrope so se uspeli prebiti vse do finala, kjer so z 0:1 izgubili šele proti španski Sevilli. »To je bil za slovenske razmere, sploh pa za Jarenino, nepredstavljiv uspeh. Ker so se štiri najboljše ekipe uvrstile tudi na svetovni zaključek tega tekmovanja, je sledilo gostovanje v južnoafriškem Cape Townu. Igrati proti najboljšim nogometnim šolam na svetu je bilo nekaj nepozabnega,« je povedal nekdanji odlični nogometaš, ki je kasneje več let nastopal tudi v 1. slovenski nogometni ligi. V Cape Townu, kjer je nastopilo dvanajst najboljših svetovnih ekip, so se zmage veselili člani argentinskega Platenseja (klub, v katerem je kariero začel David Trezeguet), ki so bili v finalu boljši od brazilskega »nogometnega inkubatorja« Corinthiansa. Jarenina je tekmovanje končala po predtekmovanju, pri čemer se Timotej spominja zmage nad afriškim predstavnikom in poraza proti Južnim Korejcem, ki pa so na prizorišče letošnjega svetovnega prvenstva prišli kar z državno reprezentanco.


Skupinska fotografije Bravove ekipe starejših dečkov.

Če je v prvi izvedbi tega tekmovanja – mimogrede: slovensko finale tokrat prvič ne bo v Mariboru – sodelovalo 624 ekip iz 15 evropskih držav, se je številka v zadnjih letih enormno povečala. Po zadnjih podatkih je v tekmovanje, ki se od leta 2003 uradno pravzaprav imenuje Manchester United Premier Cup, vključenih več kot 9400 ekip s celega sveta. Največ zmag imajo zaenkrat Brazilci, ki so na 13 zaključnih tekmovanjih zmagali sedemkrat. Po več kot eno zmago imajo še Španci: dvakrat je bila uspešna Barcelona, enkrat pa Athletic iz Bilbaa.

Leta 1999, ko je bilo zaključno tekmovanje v španski Barceloni, se ga je udeležilo nekaj dandanes še posebej zvenečih imen. V dresu zmagovalne ekipe, ekipe FC Barcelone, je igral Iniesta, za Santos je brcal Robinho, naslov najbolj koristnega posameznika tekmovanja pa je šel v roke Torresu (Atletico Madrid). Napadalec Liverpoola in španske reprezentance, s katero je leta 2008 osvojil naslov evropskega prvaka, je svoje doživetje, povezano s tekmovanjem, na katerega se v nedeljo z morebitno zmago proti Kopru kani uvrstiti tudi Bravova ekipa, opisal z naslednjimi besedami: »Navdušen sem bil nad to izkušnjo, saj sem skupaj s soigralci že pri 14 letih dobil priložnost, da vidim, kako izgleda življenje nogometnega profesionalca. To, da smo imeli priložnost igrati proti najboljšim nogometnim šolam iz cele Evrope, je bilo nekaj neverjetnega. Če bi lahko dal mladim, ki sodelujejo v tem tekmovanju kak nasvet, bi jim rekel, naj spremljajo tekmovanje z odprtimi očmi in se poskušajo na njem naučiti čim več novih stvari. Igrajo naj s strastjo in se dokazujejo iz minute v minuto vsake tekme.«


Fernando Torres je bil leta 1999 najkoristnejši posameznik Nike Premier Cupa.

Kdo ve, morda pa se našim mladcem uspe celo ponoviti uspeh Jarenine in se avgusta uvrstiti v Manchester, kjer bo svetovno finale pod pokroviteljstvom angleških državnih prvakov potekalo že petič zapored. Toda brez trdega boja in že omenjenega dokazovanja od prve do zadnje minute vsake tekme – začenši v nedeljo – ne bo šlo.

Veliko znanja in športne sreče, fantje. Pokažite Sloveniji, kaj znate!


L. M.
Foto: Martin Rigler, Manchester United Premier Cup

SPONZORJI

BRAVO MALČKI, KUL NAVIJAČ, BRAVO NOGOMETNA IZKUŠNJA

SPONZORJI IN PODPORNIKI